آیت الله جوادی:به چاه مکتب ایرانی نیفتیم

ایشان، اولین دشمن انسان را خودخواهی دانسته و با ذکر مثالی در این مورد افزودندد: سالانه حدود هشت میلیون پرونده در مراجع قضایی تشکیل می شود که هفت میلیون آن مربوط به خودخواهی و غرور و رعایت نکردن آداب و حقوق است.

*اولین دشمن ما، درون ماست

استاد برجسته حوزه علمیه، محراب مسجد را مکانی برای جنگ با دشمن درون و بیرون دانستند و افزودند: اولین دشمن ما، درون ماست و اگر از شرّ خودمان نجات یافتیم، از دشمن بیرونی در امان هستیم.

حضرت آیت الله جوادی آملی تاکید کردند: وقتی خودمان را ساختیم، اگر بیگانه خواست به مرز و بوم ما حمله کند، دفع آنها آسان است و هیچ راهی برای نفوذ بیگانه وجود نخواهد داشت.

ایشان خاطرنشان کردند: جامعه باید به سمتی حرکت کند که وقتی انسان وارد مرکزی می‌شود که محراب دارد، هم با دشمن درون خود بجنگد و هم با دشمن بیرون.

استاد برجسته حوزه علمیه با طرح این سئوال که چرا محراب که چشم مسجد است به طرف کعبه بنا می‌شود، اظهار داشتند: خدای سبحان کعبه را بیت عتیق معرفی کرد و فرمود «وَلْیَطَّوَّفُوا بِالْبَیْتِ الْعَتِیق». معنای عتیق هم «آزاد» است؛ یعنی مسجد مکان آزادی است.

معظم له درهمین زمینه تصریح کردند: وقف در اسلام دو قسم است؛ یک قسم آن این است که اصل ملکیت محفوظ است، و اگر ضرورتی رخ داد می توان این ملک را فروخت و جای دیگر خرید. اما مسجد از قسم دوم وقف است که تحریر رقبه است و کسی که زمین را برای مسجد وقف می کند، این زمین را آزاد کرده است. برای اینکه چشم این مسجد به کعبه است و کعبه هم آزاد است.

حضرت آیت الله جوادی آملی تاکید کردند: کسی که در عمره یا حج دور این بیت عتیق می چرخد، درس آزادی یاد می گیرد وگرنه به مکه نرفته است.

* مسجد ملک کسی نیست

ایشان ادامه دادند: محور اصلی مسجد آن است که چشمش به سمت بیت عتیق است و خود مسجد هم ملک کسی نیست و آزاد است؛ کسی که آزاد باشد، مسجدی است و کسی که مسجد می سازد، در حقیقت بیت آزادی می سازد.

مفسر بزرگ قرآن کریم با ذکر جریان تاریخی از دوران حکومت مغول بر ایران، بر ناکارآمدی مکتب ایرانی تاکید کردند و افزودند: ما در ایران دوران فراز و فرودی را پشت سر گذاشتیم و هیچ دوره ای بدتر از دوره مغول نبوده است. در همان دوران مرد بزرگی همچون خواجه نصیر در ایران بود. او توانست در مراغه رصدخانه بسازد و دانشمندان علوم عقلی را شناسایی کند که در کنارایشان گروه دوم شکل گرفت و جناب خواجه آنها را در رصدخانه مراغه مستقر کردند. گروه سومی هم وجود داشتند؛ بردگانی بودند که برای مختصر مطامع دنیا، خودشان را به حکومت آدم‌کش مغول نزدیک کردند.

*اسلام به ایران شرف و عظمت داد

ایشان تصریح کردند: این همان دوران مکتب ایرانی بود که چیزی برای مردم نداشت، اما این اسلام بود که شرف و عظمت و جلال و شکوه به ایران داده است.

حضرت آیت الله جوادی آملی تاکید کردند: برای این که اگر لااقل نظیر خواجه طوسی نشدیم، نظیر گروه دوم شویم و به چاه گروه سوم نیفتیم، به یک پایگاهی نیاز داریم. مسجد همان پایگاه است و باید این گوهر اصیل را حفظ کنیم و آن را به راحتی از دست ندهیم.

ایشان با ذکر توصیه هایی به دست اندرکاران امور مساجد برای حفظ جایگاه واقعی مسجد، تاکید کردند: نباید مسجد را به سمتی هدایت کرد که آسیب ببیند. کار مسجد این است که مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کند، اما این که به چه کسی رأی بدهیم، کار مسجد نیست.

استاد برجسته حوزه افزودند: برای این که خصوصیت مسجد باقی بماند، باید حرف هایی که در مسجد بیان می شود، در رابطه با حفظ نظام و مملکت واسلام باشد، ولی اگر در مسجد گفته شود که به فلان شخص رأی دهید، جایگاه واقعی مسجد دچار آسیب می شود. آن وقت مسجدی که برای حل اختلاف نقش موثری دارد، زمینه ای برای بروز اختلاف می شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی اظهار داشتند: مسجد برای تامین اخلاق و عقاید مردم است و نباید کاری کرد که این عقیده و اخلاق را اگر ارتقاء نمی دهد، تنزل دهد.

معظم له تاکید کردند: کعبه با این که چهاردیواری ساده است، ولی با بهترین نیت ساخته شده و دو پیغمبر کارگری آن را به عهده گرفتند و تک تک سنگ ها و گِل ها را با این جمله قرآنی «وَإِذْ یَرْفَعُ إِبْرَاهِیمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَیْتِ وَإِسْمَاعِیلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا» روی هم گذاشتند، لذا مساجدی که چشمشان به طرف کعبه است باید با زمزمه «رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا» ایجاد شود تا ثمربخش باشد.

*مسجد به انسان درس آزادگی و شرف می دهد

براساس گزارش بنیاد علوم وحیانی اسراء، ایشان با یادآوری این نکته مهم که انسان باید جایی نماز بخواند که او را از زر و زیور باز بدارد، افزودند: مسجد جایی است که به انسان درس آزادگی و شرف و کرم و تقوا عطا می کند و وسیله حرب با دشمن درون و بیرون است

/ 3 نظر / 16 بازدید
پسر خاک

سلام خیلی عالیه خیلی علامه مصباح فرمودند اینان فراماسون های جدید هستند خدا عاقبتمان را بخیر کند

نجی

سلام و درود و عرض ادب فراوان .. اینجا همون جایی است که اگر اشتباه نکنم قرار بود پایگاهی برای فعالین کرمانی در فضای مجازی باشد .. عکس پروفایل عالیه آدمو به وجد میاره .. قالب وبلاگم خیلی خوبه .. محتوای مطالب هم عالیست ان شاالله عالی تر هم بشود ..با بحث و نقدهایی که می شود ان شالله .. پایدار باشید ..(این پایداری قضیه داره با تمام وجودم میگم که ان شاالله کاری که شروع شده زمین گذاشته نشه ما چند سال پیش هم یک وبلاگ اینجوری زدیم منتها پایدار نبود ..دوام نداشت ..دعا کنیم که خدا توفیق بده ..ان شالله ).. در پناه خودش .. التماس دعای بسیار ..

عاشق کوهستان

سلام عزیز[گل] ممنونم استفاده شد خدا خوبانی همچون آقای جوادی و رهبر معظم را حفظ فرماید .