مرد عنکبوتی و بت من در ایران

جنگ نرم مفهومی است در برابر جنگ سخت و در حقیقت شامل هرگونه اقدام روانی ، تبلیغاتی ، رسانه ای و فرهنگی است که جامعه یا گروه هدف را نشانه گرفته و بدون درگیری نظامی و خشونت ، رقیب را به انفعال و شکست وا می دارد .

« جان کالینز» تئوریسین دانشگاه ملی جنگ آمریکا ، جنگ نرم را عبارت از « استفاده ی طراحی شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن ، برای نفوذ در مختصات فکری دشمن با توسل به شیوه هایی که موجب پیشرفت مقاصد امنیت ملی مجری می شود »می داند .

در جهان امروز نیز هر ملتی که بخواهد مستقل باشد و از منویات استکبار جهانی تبعیت نکند ، مورد هجمه ی جنگ نرم دشمنان قرار خواهد گرفت . از این رو جوانان و نوجوانان ایران اسلامی که با انقلاب اسلامی و شعار « نه شرقی ، نه غربی ، جمهوری اسلامی » اکنون بیش از سی سال است که استقلال خویش را جشن می گیرند ، می بایست خود را از هر جهت آماده ی مقابله با هجمه های فرهنگی دشمنان کنند .

امروزه دشمن از ابزار سینما ، در جهت تبلیغ و ترویج فرهنگ و ارزش های خود در جوامع دیگر ، بیشترین استفاده را می کند و فیلم های سینمایی ، سهمی ویژه را در این راستا ایفا می کنند و تأسیس تشکیلاتی مانند هالیوود از بزرگترین گام ها در این راستاست . امروزه هالیوود ، نه فقط قطب فیلم سازی آمریکا بلکه مرکز اصلی فیلم سازی در جهان هم محسوب می شود . طبق آمارها هر سال در هالیوود 700 فیلم تولید می شود که این تولید ، سالانه حدود 15 میلیارد دلار سود خالص در پی دارد و نزدیک به 78 درصد سینماها و تلویزیون های جهان از آن تغذیه می شوند .

عملکرد هالیوود این نکته را ثابت کرده است که صنعت سینما بیش از آن که در خدمت هنر باشد در خدمت سیاست مداران آمریکایی و یهودیان صهیونیست و اهداف جنگ طلبانه ی آنهااست و نقش بسیار ویژه ای در جنگ افروزی ، هم از نوع سخت ، هم از نوع نرم ، در سطح جهان دارد . به عنوان مثال صحنه گردانان صنعت سینما از طریق فیلم های سینمایی نظیر سوپرمن ، بت من و اسپایدرمن در صدد القای این نکته به مخاطبین خود هستند که قهرمان و ناجی مردم دنیا از ظلم و ستم و مشکلات و نابسامانی ها ، این قهرمانان آمریکایی بوده و هستند و برای تأثیرگذاری بیشتر روی ذهن کودکان و نوجوانان ، بسیاری از کالاهای فرهنگی را با موضوع اسپایدرمن و غیره تولید کرده و هم زمان با پخش فیلم در سراسر دنیا توزیع می کنند .

به غیر از فیلم های سینمایی ، انیمیشن هم یکی دیگر از ابزارهای دشمن برای نفوذ در ذهن ملت ها می باشد . امروزه انیمیشن هواداران بسیاری را خصوصاً در بین مخاطبان کودک و نوجوان به خود جذب کرده است . کمپانی های بسیاری در زمینه ی انیمیشن یا کارتون سازی در سطح دنیا فعالیت می کنند که مهم ترین و بزرگترین هاشان کمپانی های غربی و آمریکایی اند . کارتون ها از طریق ارتباط مستقیمی که با کودکان برقرار می کنند به آسانی می توانند مفاهیم بسیاری را به آنان منتقل سازند . شخصیت های ساده و محبوب دنیای کارتون های جذاب ، به راحتی می توانند الگو قراربگیرند و در زندگی عادی کودکان و نوجوانان اثر گذار شوند .به عنوان مثال ، کارتون هایی نظیر کارخانه ی هیولاها ، دنیای اسباب بازی، شرک و غیره را می توان نام برد که بلافاصله پس از تولید، در داخل به سرعت دوبله یا زیرنویس دار می شوند و به راحتی در دسترس عموم مخاطبین کودک و نوجوان قرار می گیرد . در این وانفساست که نوجوانان مسلمان ایرانی ، باید هوشیار بوده و فریب این حربه ها را در جنگ نرم نخورده و با تیزبینی و بصیرت خویش به راه مقدس خود در کسب علم و دانش ادامه دهند .

/ 0 نظر / 22 بازدید