رهبر چه خواهشی از مردم دارد؟

می خواستم به بهانه‌ی بازدید حضرت امام خامنه ای (‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حفظة الله ) از بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب، مطلبی بنویسم. به همین دلیل جستجویِ کوتاهی در بیانات و خاطرات مرتبط با بحث " کتاب و کتابخوانی " رهبری داشتم و به نتایج جالبی رسیدم.

اگر از این موضوع که ایشان تقریبا هرساله به عنوان یک سنت از نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرده و نکات و اشارات قابل تاملی را در رابطه با وضعیت کتاب و کتابخوانی در کشور بیان می کنند ، بگذریم باید به این نکته ی مهم توجه کنیم که یکی از مسائل همیشگی مورد تاکید رهبر در جمع ها و نشست های گوناگون همین مبحث " لزوم توجه به منزلت کتاب در کشور و جایگاه والای کتابخوانی در رشد فرهنگی مردم " بوده است.

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/12460/B/13900221_3112460.jpg

به عنوان مثال ایشان در 22 اردیبهشت ماه سال 1375 در پاسخ به سوال خبرنگاری که از ایشان در مورد وضعیت تلاش های فرهنگیِ که در کشور به خصوص در زمینه ی کتاب صورت می گیرد پرسیده بود ، چنین فرمودند :

"من توقعم این است که مردم ما کتابخوانى را جدى بگیرند. البته جمعى از مردم جدى مى‌گیرند؛ اما همه این طور نیستند. من مى‌خواهم خواهشى از مردم بکنم و آن این است: کسانى که وقتهاى ضایع‌شونده‌اى دارند؛ مثلا به اتوبوس یا تاکسى سوار مى‌شوند، یا سوار وسیله‌ى نقلیه‌ى خودشان هستند و دیگرى ماشین را مى‌راند، یا در جاهایى مثل مطب پزشک در حال انتظار به سر مى‌برند و به‌هرحال اوقاتى را در حال انتظار به بى‌کارى مى‌گذرانند، در تمام این ساعات، کتاب بخوانند. کتاب در کیف یا جیب خود داشته باشند و در اتوبوس که نشستند، کتاب را باز کنند و بخوانند. وقتى هم به مقصد رسیدند، نشانه‌اى لاى کتاب بگذارند و باز در فرصت یا فرصتهاى بعدى آن را باز کنند و از همان جا بخوانند.

بنده خودم چند جلد قطور از یک عنوان کتاب را در اتوبوس خواندم! البته قضیه مربوط به قبل از انقلاب است که چند روزى براى انجام کارى از مشهد به تهران آمده بودم. بنا به دلایلى نمى‌خواهم اسم کتاب را بگویم. وضعیت و فضاى اتوبوسهاى آن روزگار براى ما خیلى آزار دهنده بود و نمى‌توانستیم تحمل کنیم."

واقعا برایم جالب بود رهبر که از جایگاه عظیم دینی - سیاسی در نزد مردم برخوردار است و در عین حال بسیاری از افراد و اقشار ملت نیز پیوند و عُلقه ی عمیقِ عاطفی با ایشان دارند این چنین و با چنین کلمات و عبارات دلسوزانه و شاید کمی دردمندانه ، از مردم برای توجه به جایگاه کتاب و کتابخوانی " خواهش " می کند.

و البته این اولین و یا آخرین باری نبوده که ایشان در بیانات خود اینگونه به " کتاب و کتابخوانی " توجه نشان می داد چراکه با مختصر جستجویی می توان حجمی قابل توجه از مطالب تولیدی رهبر درباره ی این موضوع را یافت.

اما فارغ از این موضوع ، این سوال جدی و اساسی در برابر فعالین فرهنگی - اچتماعی ما ( اعم از دانشجویان و طلاب حزب اللهی، اصحاب رسانه ، نویسندگان و ناشرین و... ) مطرح است که " ما " در قبال چنین مسئله ی مهمیِ که از مطالبات اصلی و دائمی رهبر است چقدر " اندیشه " کرده ایم و " سعی " و " عمل " قابل عرضه داشته ایم ؟

/ 1 نظر / 32 بازدید
قلم نامه

هوالقادر خیلی ارادت داریم رییس جان یا علی مدد